У червні 2024 року розпочався проєкт MARMAPS – «Відкрите екологічне цифрове портфоліо (eFolio) спільного морського просторового планування та збереження вразливих морських екосистем Чорноморського басейну» («Open environmental eFolio for joint maritime spatial planning and conservation of the valuable Black Sea Basin marine ecosystems»).

Започаткували проєкт:

Чорноморська мережа громадських організацій (Болгарія) разом з партнерами:

  • Університетом Аристотеля в Салоніках (Греція),
  • НУО Mare Nostrum (Румунія)
  • та Чорноморське /Одеське/ Регіональне відділення Української екологічної академії наук –

за підтримки програми Interreg NEXT Black Sea Basin.

Проєкт спрямований на поглиблення знань про те, як зберегти цінні екосистеми Чорного моря, надаючи цифрові інструменти для спільного планування та відновлення морського біорізноманіття.

Тривалість проєкту становить 18 місяців, а загальний бюджет складає – 498 358 євро.

MARMAPS зосереджується на екологічних проблемах Чорного моря, які привертають значну увагу з кінця минулого століття. Велика морська екосистема перебуває під сильним тиском людської діяльності, що призводить до надлишку поживних речовин, надмірної експлуатації живих ресурсів та нестабільного екологічного стану. Відповідно до цілей, встановлених ЄС та Конвенцією про біологічне різноманіття, MARMAPS має на меті надати рішення та інструменти, які підвищують нашу здатність до збереження, додатково підтримуючи науково обґрунтовані та прозорі підходи до досягнення цілей збереження. Таким чином, кінцевою метою MARMAPS є захист і сприяння біорізноманіттю та природній спадщині шляхом підтримки ініціатив з охорони морського середовища на регіональному рівні.

MARMAPS прагне підвищити обізнаність про важливість збереження цінних екосистем Чорного моря та залучити відповідальних осіб до розробки рішень для морського просторового планування, що сприяють збереженню та відновленню морського біорізноманіття. Це буде досягнуто шляхом покращення доступу до відкритих наукових даних та інструментів, а також залучення зацікавлених сторін до вдосконалення структури збереження морських охоронних територій (МОТ) на рівні морського басейну.

Ключовим спільним результатом співпраці між партнерами проєкту стане екологічне цифрове портфоліо (eFolio). Інструмент надасть рішення для економічно ефективного досягнення національних та регіональних цілей збереження морських екосистем, безперервного потоку і стійкості природних ресурсів, враховуючи кумулятивний вплив людської діяльності та кліматичні ризики. Його компоненти включатимуть систему підтримки прийняття рішень, шаблони протоколів моніторингу, інструменти громадянської науки та практики належного управління для МОТ. Регіональний мережевий захід наприкінці проєкту об’єднає зацікавлені сторони, залучені до захисту морського біорізноманіття, для просування eFolio та забезпечення довгострокового впливу проєкту шляхом створення мережі учасників, залучених до управління МОТ на регіональному рівні.

Очікувані результати проєкту включають механізм обміну та довгострокової підтримки між членами цільових груп та кінцевими користувачами для сприяння біорізноманіттю та охороні природи Чорного моря, а також покращення можливостей планування, моніторингу, звітності та управління МОТ.  

Проєкт MARMAPS продовжує традицію співпраці між партнерами та спирається на їхній досвід з розробки і надання ІТ-інструментів з відкритим доступом для інноваційних рішень та підтримки прийняття рішень. Такий підхід покращує доступ регіональних зацікавлених сторін і громадськості до відкритих наукових даних та інструментів.