У період з 1 по 10 липня 2025 року фахівці Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ) здійснили третю наукову експедицію в межах міжнародного проєкту Black Sea SIERRA, що фінансується Європейським Союзом. Метою експедиції був комплексний відбір проб з метою оцінки екологічного стану водних об’єктів Півдня України в умовах цивільного та військового забруднення.

Польові роботи охопили дельту річки Дунай, річку Дністер, Хаджибейський і Тилігульський лимани, річку Південний Буг та Чорне море (Одеська затока). Експедиція включала відбір:

  • проб води та донних відкладів для досліджень біогенних речовин, пластику, металів, а також забруднюючих речовин як антропогенного, так і військового походження;
  • біологічних об’єктів — фітопланктону, зообентосу, водоростей, квіткових рослин, риб — для аналізу біоакумуляції токсичних речовин у трофічних ланцюгах;
  • кернів донних відкладів у Тилігульському лимані в точках з високим і низьким впливом бойових дій для порівняльного дослідження історичних та сучасних типів забруднення.

Отримані зразки будуть використані для кількісної оцінки внеску забруднення, спричиненого військовою агресією рф, у загальний рівень антропогенного тиску на морське середовище, а також для визначення пріоритетних морських екологічних ризиків, зокрема загроз для прибережних компонентів біорізноманіття північно-західної частини Чорного моря.

Основні наукові завдання дослідження:

  • визначити типи, джерела та рівні забруднення, включно з біоакумуляцією в живих організмах;
  • виявити нові типи забруднювачів, що пов’язані із збройними конфліктами;
  • проаналізувати ієрархію ризиків і загроз для морського та прибережного біорізноманіття;
  • здійснити кількісне картографування розповсюдження забруднення цивільного та військового походження.

Ця експедиція є продовженням попередніх експедицій, проведених у червні 2025 року, та наприкінці  2024 році. До кінця 2025 року в межах проєкту Black Sea SIERRA заплановано ще три експедиції. Очікується, що ці дослідження дозволять сформувати науково обґрунтовані рекомендації для управління ризиками та посилення екологічної безпеки Чорного моря.