Український науковий центр екології моря розпочав відбір проб у річках, лиманах та на узбережжі для оцінки забруднення Чорного моря.
УкрНЦЕМ успішно провів першу польову кампанію з відбору проб води та донних відкладень:
- у річках: Дунай, Дністер, Південний Буг;
- на лиманах: Тилігульський та Хаджибейський;
- а також в морському середовищі – на точці Мис Малий Фонтан
в рамках міжнародного проєкту Black Sea SIERRA.
Експедиція є частиною Робочого пакету 2 – «Оцінка рівнів забруднення Чорноморського регіону (прибережна зона, притоки річок та лимани), спричиненого цивільною та військовою діяльністю».
Актуальність досліджень
Чорне море перебуває під впливом множинних джерел забруднення: з одного боку, через стік річок, які збирають забруднювачі в континентальному масштабі, а з іншого – від регіонального забруднення, представленого внеском кожної країни чорноморського узбережжя. Особливої актуальності набуває дослідження додаткового забруднення, пов’язаного з воєнними діями на півночі Чорного моря, яке може призвести до підвищення рівнів відомих забруднювачів або появи нових категорій невідомих раніше.
Мета експедиції
Головною метою польової кампанії є ідентифікація та кількісна оцінка критично важливих морських забруднювачів на півночі Чорного моря, з особливим акцентом на нові забруднювачі. Отримані результати досліджень сприятимуть адаптації спроможності осіб, відповідальних за прийняття рішень, ефективно відповідати на поточне та виникаюче забруднення морського середовища шляхом скоординованого транскордонного реагування.
Методологія досліджень
Станції відбору проб були обрані для якісної оцінки антропогенного впливу на Чорне море та водні об’єкти південної України, з урахуванням триваючих бойових дій. Вибір станцій керувався критеріями безпеки для проведення досліджень та доступності для відбору проб. Всього з 12 станцій відбору проб було зібрано 144 зразки для проведення комплексного аналізу. Проби води та донних відкладень були направлені на проведення аналізу до лабораторії партнера в Румунії.
Отримані дані будуть інтегровані до регіональної бази даних проєкту та використані для ідентифікації релевантних індикаторів забруднення північного, західного та південного регіонів Чорного моря.